Güneş Kontrol Camları

Güneş Kontrol Camları

TENTESOL VE TENTESOL T, reflektif güneş kontrol camlarının.

Düzcam üretim hattında float camların üzerine ince, yansıtıcı ve sert bir kaplamanın yapılması ile elde edilir.

Çeşitli renk ve performans seçenekleri ile giydirme cepheli ticari binalar başta olmak üzere her türlü yapıda, pencere ve parapet önlerinde, çatı ışıklıklarında kullanılabilir.

Güneş kontrol özelliği ile güneş ısısı girişini sınırlayarak soğutma giderlerini azaltır.

İç mekanlarda pencere önlerinde, güneşin parlaklığının denetiminde etkilidir.

ÖZELLİKLER

TS EN 1096 “Cam -Yapılarda Kullanılan - Kaplamalı Cam” standardına uygun olarak üretilir.
Zor iklim ve kullanım koşullarında bile yıpranmayan, kolay temizlenebilen ve yeni kalabilen en dayanıklı A snıfı kaplamaya sahiptir.

Kaplama, cam yüzeyi ile kimyasal ve mekanik açıdan tamamen bütünleştiği için taşıma, depolama, işleme, montaj veya temizliği düzcamdan farklı değildir.

Kaplamalı yüzey içe veya dışa bakacak şekilde, tek cam veya ısıcam olarak kullanılabilir. Kaplamalı yüzeyin dışa baktığı (1. yüzey) uygulamalarda yansıtıcılık, içe baktığı (2. yüzey) uygulamalarda ise renk ön plandadır.

Isıcam uygulamalarında renksiz düzcam, ısı kontrol (Low-E) kaplamalı düzcam, lamine cam ve ısı kontrol (Low-E) kaplamalı lamine cam ile beraber kullanılabilir.

Temperlenebilir, bombelenebilir ve lamine edilebilir. 

UYARI VE ÖNLEMLER

Vizyon ve parapet alanlarının görsel bütünlüğünün gözlemlenmesi hava koşulları (bulutlu-açık hava), güneş ışığı yoğunluğu, çevre binaların yansımaları, iç mekandaki stor ya da jaluzi uygulamaları gibi pek çok unsurdan etkilenebilmektedir.

Bu konuda mutlaka 1/1 ölçeğinde cephe numunesi (mock-up) yapılarak karar verilmelidir.

Güneş kontrol camlarında ısıl gerilimlerin oluşması söz konusudur. Bu nedenle Tentesol ve Tentesol T serisi güneş kontrol camlarının tek cam, ısıcam ve lamine cam uygulamalarında
temperli veya kısmi temperli kullanılması tavsiye edilir.

Kaplamalar, 1. yüzeyde dışa açık kullanıldığında, hava kirliliği ve atmosferdeki toz miktarına bağlı olarak daha sık cam temizliği gerekibilir. Kirlenme reflektif yüzeylerde daha kolay fark edilebileceğinden, kaplamanın içe gelecek şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Güneş Kontrol Camları Performans Tablosu

Gün Işığı Geçirgenlik : Cama gelen ışığın camdan geçen yüzdesidir.
Gün Işığı Yansıtma : Cama gelen ışığın cam tarafından geri yansıtılan yüzdesidir.
Güneş Enerjisi Toplam Geçirgenlik : Cam üzerine gelen toplam güneş enerjisinin içeriye geçen yüzdesidir. Daha düşük güneş enerjisi toplam geçirgenlik değeri, daha iyi güneş konrolü demektir.
Gölgeleme Katsayısı : Güneş enerjisi toplam geçirgenliğinin 3mm. renksiz camla kıyaslanmasıdır.
Daha düşük gölgeleme katsayısı, daha iyi güneş kontrolü demektir.
Isı Geçirgenlik Katsayısı : Camlarda ısı yalıtımının ölçütüdür. Daha düşük U değeri; daha iyi bir ısı yalıtımı daha az ısınma masrafı ve daha çok kış rahatlığı demektir.

Yukarıdaki değerler 6 mm kalınlığındaki yalıtkan camlar ve 6 mm dış cam +12/16 mm AB+6mm iç cam düzeninde oluşturulmuş ısıcamlar için verilmiştir.
“Gün Işığı” ve “Güneş Enerjisi” değerleri, EN 410 Standardına uygun olarak laboratuvar ortamında ölçülmüş spektral veriler kullanılarak; “TNO Science and Industry”-IS 3.01 paket programında
hesaplanmıştır.
Isı geçirgenlik katsayısı olan U değeri EN 673 standardına uygun olarak WIS 3.01 programıyla hesaplanmıştır. U değeri hesabında kullanılan emissivite değerleri de laboratuvar ortamında EN 673
(Ek A) ve EN 12898’e uygun olarak ölçülmüştür.

TOP