Tarihçe

1984

Kuruluş

Gürsan Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1984 yılında Ankara’da kuruldu ve Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş’nin patenti ile Isıcam üretimine başladı.1989 yılında Avusturya yapımı tamamen bilgisayar kontrollü cam kesim ve ısıcam hattı hizmete sokuldu.

1990

1990 yılında İngiltere’den ithal edilen Yatay Temper Hattı işletmeye alınarak inşaat sektörüne giydirme cephe camları; Otomotiv sektörüne (tren, otobüs, otomobil...vs.) bombesiz tek cam veya ısı cam, Beyaz Eşya sektörüne fırın kapak camları, buzdolabı rafları vb.; Mobilya sektörüne temperli camlar üretmeye başlandı.

1992

1992 yılında Serigrafi baskı, elek germe ve pozlama hattı kuruldu. Beyaz eşya sektörüne baskılı fırın camı, buzdolabı rafları, duş kabin camları ve cam kapı, aydınlatma armatürleri gibi camlar üretmeye başlanarak ürün gamı genişletildi. Aynı yıl Türk müteahhitleri ile işbirliğine girilerek Rusya ve Kafkas ülkelerindeki projelere yalıtım camları, giydirme cephe camları ve spandrel cam ihracatına başlandı.

Tempercam ve ayna ihtiyaçları karşılandı. Bu yılın son çeyreğinde Avrupa’ya, ağırlıklı olarak Temperli cam ihracatına başlandı.

1994

1994 yılında CNC seçmeli sistem tam otomatik Jumbo Cam Kesim hattı devreye sokuldu. İlave bina inşaatı tamamlanarak kapalı alan 8000 m2’ye yükseltildi. İtalya’dan CNC kenar işleme ve kanal açma tezgahları satın alınarak daha kaliteli ve çeşitli üretim aşamasına geçildi. Kısa süre sonra kapalı alan 10.000 m2’ye yükseldi.
Bunu takibeden yıllarda, sürekli olarak gelişen piyasalardaki teknolojik alt yapının takip edilmesi ile birlikte tam donanımlı işletme haline geldi.

1998

1998 yılında fabrika alanının yetersiz gelmesi üzerine Çubuk yolu üzerinde ikinci bir tesis işletmeye açıldı. Burada önce düz , c- bombe, j- bombe ve çok radüslü cam temperleyebilen Japon yapımı bir temper fırını devreye alındı. Bu alt yapı ile davlunbaz sektörünün yurt içi piyasadaki talebi karşılanır hale geldi.
2000’li yıllarda ise GÜRSAN CAM SAN TİC. AŞ. kapasitesini iki katına çıkardı. Tencere ve mutfak eşyaları için cam kapak üretimi yapan iki ayrı temper fırını ve diğer işlemler için gerekli makine parkı devreye alındı.

2002

2002 yılında kurulan EVA lamine hattına ilave olarak 2005 yılında PVB lamine hattı kuruldu. Buna ilave olarak polyester ve poliüretan dolgu yapan iki ayrı sıvı lamine makinası faaliyete geçti. Artık kurşuna ve bombaya dayanıklı cam imalatında uzmanlık derecesinde bilgi birikimi ve üretim tecrübesine sahip olundu.

Bugün

Bugün itibarı ile GÜRSAN CAM SAN TİC.A.Ş. 4 büyük 2 küçük ve küresel temper fırını ile ülkemizin en yüksek temper kapasitesine sahip işletmelerinden biridir.
Üretim kapasitesi ve ürün yelpazesi genişletilirken kalite de sürekli geliştirildi. 2000 yılında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, 2003 yılında ise OHAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalandırılması yapıldı.

GÜRSAN CAM SAN TİC. A.Ş. Temperli Camlar için EN 12150 Kalite Belgesine sahip olan ilk firmalardan biri oldu...
Bunu takiben gerek temperli camlar gerekse ısıcam ve Lamine Camlar için CE belgelendirmesi sağlandı.
Bugün toplam 40.000 m2 kapalı alan ve 4 ayrı fabrika binası ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Geçmişten Günümüze GÜRSAN CAM
TOP