Loading...
Türkçe  İngilizce 
Haberler
Haberler

Şişecam, Rusya’da Düzcam Alanında da Yerini Alıyor


 

 

Trakya Cam’ın düzcam, ayna ve kaplamalı cam fabrikalarının temeli
4 Mayıs 2010 tarihinde Tataristan Cumhurbaşkanı 
Rustem Minnikhanov’un da
 katıldığı törende atıldı.

Cam alanında dünyanın önde gelen gruplarından biri olan Şişecam, Rusya’da 2000’li yılların başlarından itibaren gerçekleştirdiği cam ambalaj ve cam ev eşyası yatırımlarının ardından bu kez ülkede düzcam alanındaki yatırımlarına başlıyor.

Şişecam Grubu, düzcam alanında önemli büyüme potansiyeli gördüğü Rusya’daki yatırımlarını, Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’nde gerçekleştirecek. Trakya Cam’ın Rusya’da gerçekleştireceği düzcam yatırımlarına, Şişecam ve Saint-Gobain’in Mısır ve Rusya’da düzcam faaliyetlerini birlikte geliştirmek üzere yaptıkları anlaşma doğrultusunda Saint-Gobain de katılacak ve önemli bir sinerji yaratılacaktır.

Trakya Cam’ın Rusya’daki düzcam, ayna ve kaplamalı cam fabrikalarının temeli, 4 Mayıs 2010’da Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustem Minnikhanov ve Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman tarafından törenle atıldı. Temel atma törenine Tataristan Cumhuriyeti Başbakanı Ildar Shafkatovich Halikov ve Trakya Cam Yönetim Kurulu Başkanı Gülsüm Azeri ile Tataristan Cumhuriyeti yetkilileri ve Şişecam yöneticileri de katıldılar.

Bu etapta temel atma töreni yapılan ve yatırım tutarı yaklaşık 250 milyon $ olan fabrikalardan, ilk olarak düzcam fabrikası ve ayna hattı 2012 yılında devreye alınacak, kaplamalı camlar fabrikası ise 2013 yılında faaliyete başlayacaktır. İleri teknoloji ile donatılacak ve Şişecam know how’ı ile kurulacak tesislerde 380 kişi istihdam edilecektir.

Trakya Cam, Tataristan Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek bu yatırım hamlesiyle, Türkiye,Bulgaristan ve Mısır’dan sonra Rusya’da da yerel üretici konumuna gelecek ve düzcam alanındaki bölgesel büyüme iddiasına yönelik önemli bir adım atmış olacaktır.

 


( 7216 Okunma )Yorumlar